Skip to content

Dnešný dátum:

pondelok, 7 apríla, 2025
Menu

Slovensko zneisťované na všetkých frontoch

19 mája, 2014
Menej ako minúta čítania minút čítania

Tretie volebné obdobie Orbána sa začalo volaním po autonómii

Slovensko zneisťované na všetkých frontoch

Dušan D. KERNÝ – Karikatúra: Andrej MIŠANEK

Ukrajinská kríza, ktorá mala priniesť Slovensku príležitosť na posilnenie spolupráce v rámci Únie a Aliancie, vystavila slovenskú politiku nečakaným problémom. Musí ju preklenúť bez straty spojeneckej dôveryhodnosti a podpory verejnosti, čo nebude ľahké v situácii, keď proeurópska časť mladej generácie považuje národný štát za prekonaný.

Niektorí členovia vlády už nechcú kandidovať na druhé obdobie. Podľa nich – keby boli vedeli, čo ich čaká, ministerské poverenie neberú. K problému energetiky, jadrového paliva a plynu, vojenstva, výzbroje, amerického odpočúvania Slovenska či slovenských inštitúcií, nových vzťahov s Ruskom sa pridalo aj rázne vlastenecké volanie Viktora Orbána po autonómii, samospráve a dvojitom občianstve pre maďarskú menšinu na Ukrajine.

(SKORO) ULTIMÁTA

Maďarský predseda vlády Viktor Orbán vo svojom prvom vystúpení v maďarskom parlamente po zložení ústavného sľubu (12. mája) hovoril o nevyhnutnosti autonómií a dvojitého občianstva pre Maďarov žijúcich v zahraničí, osobitne na Ukrajine. „Postavenie dvestotisíc Maďarov žijúcich na Ukrajine dáva otázke nevyhnutnosti autonómie a dvojitého občianstva mimoriadnu naliehavosť. Maďarské spoločenstvo musí mať možnosť dvojitého občianstva, všetky práva národnej menšiny, vrátane práva samosprávy – to sú naše jednoznačné očakávania od novej ukrajinskej vlády,“ vyhlásil o. i. Viktor Orbán pri nástupe do svojho tretieho volebného obdobia.

Maďarsko tak oficiálne dalo najavo ako jediný štát Aliancie a Únie, že má osobitné požiadavky na Ukrajinu. Podľa slov V. Orbána štáty EÚ i samotná Únia musia rešpektovať Maďarsko. Dočasná ukrajinská vláda má od prvopočiatku bezvýhradnú podporu USA, formovala sa v rozhovoroch s predstaviteľmi americkej diplomacie, najmä ak ide o osobu jej predsedu Arsenija Jaceňuka, a následne v závese jej poskytla podporu aj EÚ. Táto podpora však bola zameraná na udržanie územnej celistvosti ukrajinského štátu a na neuznanie pripojenia polostrova Krym k Ruskej federácii a neuznanie referend na východe kontinentálnej Ukrajiny.

JOBBIK BOL ZA

Slovenská republika, ktorá v zhode s oficiálnou, ako aj s verejnou mienkou neuznala jednostranné vyhlásenie nezávislosti Kosova, neuznala teda ani referendá na Ukrajine. Jedinou politickou parlamentnou a europarlamentnou stranou v štátoch vyšehradskej štvorky, ktorá podporila priamo i nepriamo pripojenie krymskej autonómie k Ruskej federácii, bola maďarská pravicovo nacionalistická strana Jobbik. Člen parlamentu za Jobbik Tamás Gaudi-Nagy vyhlásil, že tak ako je Krym ruský, tak je Zakarpatská Ukrajina maďarská! To však nie je všetko. Štyridsať rozličných menšinových organizácií, združujúcich maďarskú menšinu na Zakarpatskej Ukrajine, sa obrátilo s výzvou na všetkých kľúčových činiteľov dočasnej vlády, prezidenta, predsedu vlády a gubernátora oblasti so žiadosťou „rešpektovať a uznávať európske demokratické hodnoty, vrátane individuálnych a kolektívnych menšinových práv“.

KOLEKTÍVNE PRÁVA

Vyhlásenie predsedu Orbána je však povýšením podpory požiadavky kolektívnych práv na oficiálnu úroveň – napriek zmierňujúcim vyhláseniam maďarského ministra zahraničných vecí na medzinárodnej konferencii v Bratislave. Orbánovo vyhlásenie vstupuje aj do slovenského chápania riešenia ukrajinskej krízy – otvára totiž problém, ktorý z hľadiska slovenskej politiky diplomacie a slovenskej verejnej mienky sa v súvislosti s vývojom na Ukrajine vynoril s nečakanou naliehavosťou. Je to nový prvok v ukrajinskej kríze a postoja Slovenska k Ukrajine. Predovšetkým požiadavka kolektívnych práv šírená v atmosfére názorov, ako by bolo dobre pripojiť sa k Maďarsku, je v protiklade s celkovým úsilím obyvateľstva v Zakarpatskej Ukrajine podporiť územnú celistvosť ukrajinského štátu.